Víte, jak dlouho vydrží víno potom, co jste ho otevřeli? Kolik dní ho můžete mít v lednici, aniž by se zkazilo? Poradíme, jak je to s jednotlivými druhy vín a na co si dát při skladování pozor. Dá se otevřené víno použít do vaření? Ano – a dokonce si ho můžete schovat do foroty na horší časy.
Jak dlouho vydrží víno otevřené bez toho, aby se neznehodnotila jeho kvalita? Záleží na tom, o jaký druh se jedná. Lví podíl na tom má samozřejmě i kvalita nápoje. Nakonec nesmíme opomenout zmínit, jaký způsob skladování zvolit.
Že vína zrají a časem se zlepšuje jejich kvalita určitě dobře víte. Tento proces bohužel narušíte v momentu, kdy si lahev otevřete. K tekutině se totiž dostane vzduch. A ten nastartuje proces oxidace.
O co se jedná? Tzv. okysličování uvolňuje látky, které mění chuť, barvu a vůni vína k horšímu. Jak už název napovídá, způsobuje ho právě vystavení kyslíku. Není to tak, že je oxidace za všech okolností špatná. Mírně k ní dochází i během výroby a vlastně i zrání, jelikož kyslík prochází přes korkový špunt či dřevěný sud. Ale všeho moc škodí.
Nejlepší je lahev vypít ve stejný den, kdy se otevře. Jenže to se nám ne vždy povede. Nezoufejte. Většina běžných lahví vydrží stále stejně dobrá zhruba jeden až dva dny po otevření.
Pamatujte, že základem je lahev důkladně zavřít, ať už korkem nebo šroubovacím víčkem. Nikdy nenechávejte lahev v lednici, sklepu nebo spíži otevřenou. Kvůli vzduchu zvenčí by nápoj začal oxidovat ještě rychleji. Oxidaci urychluje také okolní teplota. Proto otevřenou lahev ukládejte do chladu.
Bohužel, po pár dnech se i v dobře uzavřené lahvi začnou kvality nápoje měnit. Tomuto procesu nejde zabránit. A když to necháte zajít příliš daleko, z vína máte vinný ocet. Trochu jinak je to v případě mladých červených vín. Ty se naopak doporučují pít den po otevření. Mírná oxidace jim prospěje.
Nevíte, po jaké lahvi sáhnout? Podívejte se na náš přehled Jak vybrat víno. Poradíme, které je pro vás to pravé.
A když už jste vybrali, jak rychle ho musíte po otevření vypít?
Červené víno vydrží dobře uzavřené až tři dny. Uložte na tmavé místo. V případě dražších, kvalitnějších lahví si nápoj vychutnáte dokonce až pět dní po otevření.
Bílé víno vydrží v lednici opět okolo tří dnů. Některé lahve však budou dobré i den pátý.
Růžové víno vás potěší – pokud ho dobře uzavřete a uschováte do lednice, můžete si ho vychutnat pět až sedm dní po otevření.
Šumivé víno vypijte co nejdříve, maximálně druhý den. Výjimečně vydrží tři dny. Skladujte dobře uzavřené a opět v lednici.
Fortifikovaná vína vám vydrží klidně 28 dní. Uložte je na tmavé místo, kde je chladno.
Více tipů se dozvíte v článku Jak skladovat víno. Pozor, bio a přírodní vína většinou k delšímu skladování nejsou vůbec vhodná. Brzy se začnou kazit. Doporučujeme proto vypít ještě ten samý den, maximálně však do druhého dne.
Víno můžete po otevření přelít do karafy. Vyřeší se tak problém se zavíráním. A zároveň se nápoj tzv. provzdušní. Dojde tím k rozvinutí aroma a zjemnění třísloviny.
Otevřeli jste lahev, o které víte, že už ji nevypijete? Využijte víno na vaření! Nalijte ho do nádobky nebo formičky na led a zamrazte. Jakmile přijde jeho chvíle, můžete ho rovnou přidat do pánvičky či hrnce.
Nevíte, k jakým pokrmům se zrovna vaše víno hodí? Trochu jsme tuto problematiku naťukli v článku Jak kombinovat víno a maso. Suchá a polosuchá vína se hodí na přípravu slaných pokrmů. Drůbež, ryby a plody moře se většinou vaří na bílém, zatímco červené maso a zvěřina na červeném víně. Samozřejmě se najdou výjimky. Své využití najde i madeira nebo portské, zejména do smetanových omáček.Registrujte se a získejte řadu výhod.
Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.