Jaké víno se hodí k bílému masu? Můžu si ke sladkému dezertu dát sekt? K jakému jídlu bych měl servírovat víno z dubových sudů? Na všechny otázky vám odpovíme v následujícím článku. A dozvíte se ještě mnohem víc. Jdeme na to. Cink.
„Je to jasné. K tmavému masu se hodí červené víno, k bílému masu víno bílé,” napadne vás jako první, když se konverzace stočí k párování vín s pokrmy. Máte pravdu, tyto kombinace jsou opravdu obecně zažitým pravidlem. Ale jak známo, pravidla jsou od toho, aby se porušovala. Proto ani při párování vín s pokrmy není pevně stanoveno, co je správně a co ne. Záleží především na vaší chuti, místě, čase, náladě i ročním období.
Při výběru správného vína k jídlu záleží především na tom, aby se jednotlivé chutě nepřehlušily. Cílem je, aby vznikl harmonický, nebo naopak kontrastní celek. Některé chutě se k sobě hodí více, jiným kombinacím byste se měli spíše vyvarovat. Při volbě vína platí určitá doporučení, na která se nyní podíváme trochu podrobněji.
Chuť jemně upravených ryb nejlépe vynikne v kombinaci s lehkým kabinetním vínem s nižším obsahem alkoholu. Ke smažené a obalované rybě servírujte vína suchá. Patří mezi ně například Rulandské bílé, Chardonnay nebo Ryzlink rýnský. Uzené ryby si vychutnáte s bílým vínem. Do sklenky si nalijte například Veltlínské zelené či Rulandské bílé. V tomto doplňujícím článku, jak kombinovat víno a ryby, se dozvíte další detaily.
Pokrmy dušené, připravované v páře nebo saláty se výtečně hodí k lehkým ovocným vínům. Chuť drůbežího masa vynikne v kombinaci s vínem Müller Thurgau nebo Pálavou. Také telecí maso nebo dušená zelenina připravená k lehké večeři nejlépe chutnají s bílým vínem.
Kořeněná, marinovaná nebo asijská jídla vyniknou s chuťově výraznějšími víny. Pozor však na množství alkoholu. Ten zvyšuje pálivost pokrmu. Marinované a grilované pokrmy nebo výrazné sýry servírujte s takzvanými barikovými víny. Tyto vína mají aroma hřebíčku, vanilky nebo dřeva z dubových sudů. Vyzkoušejte například Müller Thurgau, Veltlínské zelené či Neuburské.
Červená vína se hodí především k těžším pokrmům a červeným masům. Patří mezi ně hovězí, vepřové, jehněčí, zvěřina, kachna nebo husa. Vyzrálou a plnou chuť červeného vína vám nabídne například Cabernet Sauvignon nebo Modrý portugal. Kompletního průvodce ohledně kombinace masa a vín najdete zde.
Obecně se dá říci, že suchá bílá vína se výborně hodí k méně kořeněným lehkým grilovaným masům jako jsou kuřecí, telecí či méně tučné ryby. K masům, která jsou tučnější jako např. vepřová krkovice nebo tučnější ryba jsou zase vhodnější vína, která obsahují více alkoholu. Pokud chcete své grilování proměnit ve skutečně gastronomický zážitek, doporučujeme kromě výběru vhodného vína pro grilování masa použít grilovací kámen. Maso grilované na kameni si zachovává svou šťavnatost a bude vám spolu s vhodným vínem chutnat o to více.
Hutné omáčky vám budou chutnat v kombinaci s plným, tělnatým vínem. Smetanové omáčky se hodí k bílým vínům. kořeněné omáčky k vínům červeným a kyselé omáčky párujte s vínem s vyšší kyselinkou.
I polévky můžete kombinovat s víny. Jak na to? K zeleninovým polévkám servírujte lehké bílé nebo růžové víno. Masové vývary si žádají vyzrálejší chuť vína a hutné polévky nejlépe vyniknou v kombinaci s lehkým, ale kořeněným bílým vínem.
Při servírování dezertů v kombinaci s vínem platí jednoduché doporučení. Ke sladkým jídlům a dezertům podávejte bílá sladká vína například s výrazným muškátovým aroma. Ke zmrzlině a ovoci se hodí sekty a šumivá vína.
Širokou nabídku vín najdete na našem e-shopu. Nejste si jisti výběrem? Napište nám nebo zavolejte. Rádi vám pomůžeme vybrat to nejvhodnější víno pro každou příležitost.
Registrujte se a získejte řadu výhod.
Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.