Jak vybrat bílé víno?

Napsal 22.08.2022

Vybrat v obchodě nebo vinotéce dobré víno může být pěkný oříšek. Tím spíš, jestli po ruce není nikdo, kdo by poradil. Na co se při nákupu zaměřit? Podívejte se na našeho průvodce výběrem bílého vína. Poradíme, jak na to.

Vybírejte podle příležitosti

  • Přípitek na hostině. Vybírejte podle zásad, jak kombinovat víno s jídlem

  • Jako dárek. Například k výročí, svatbě nebo k narozeninám. Nejlepší je zjisti, jakou odrůdu daná osoba preferuje. 

  • Ke slavnostním příležitostem jako jsou Vánoce, Silvestr a další. Perlivým nebo šumivým nikdy nic nezkazíte. 

  • posezení s přáteli. Právě bílé víno chutná téměř každému, jestli nevíte, kde začít, vyberte například podle cukernatosti. Lehká a svěží suchá vína jsou sázkou na jistotu. 

Cukernatost – suché, polosuché, polosladké, sladké

  • Suché bílé má říznou chuť, mohou být přítomné tóny ovoce nebo květin. Plná suchá bílá vína mají vyšší koncentraci alkoholu. Obecně je tento typ lehký a svěží, dobrý k popíjení s přáteli nebo v létě. Patří sem například Sauvignon, Rulandské šedé. 

  • Polosuché bílé má trochu vyšší obsah zbytkového cukru. Stále je ale poměrně lehké. Celkem dobrá volba v případě, že nevíte, co ostatním/druhému chutná. Doporučujeme Tramín červený.

  • Polosladké bílé je o něco výraznější a aromatičtější. Vyhovuje lidem, kteří preferují sladší chutě. V oblibě ho mají zejména ženy. Ochutnejte Sauvignon, Pálavu nebo Chardonnay.

  • Sladké bílé je výrazně sladké, aromatické. Jestli plánujete podávat s jídlem, tak opatrně, hodí se hlavně k dezertům. Například Pálava nebo Hibernal.

Co vám poví jakost

Jakost odkazuje na vyzrálost a cukernatost hroznů, které se použily při výrobě. Nabídku dělíme na bezpřívlastková a přívlastková vína. Bezpřívlastková nebývají tak kvalitní, na druhou stranu nejsou drahá. Patří sem stolní, zemská či jakostní odrůdová a známková vína.

Přívlastková, to už je o něčem jiném – kvalita jde nahoru, stejně jako cena. Vhodné zejména pro náročnější gurmány. Do této kategorie zase řadíme kabinetní, pozdní sběr, výběr z hroznů, bobulí nebo cibéb, dále ledové a slámové víno.

Jakou zvolit odrůdu

Nakupovat bílé víno podle odrůdy je skvělý nápad. Připravili jsme pro vás krátký přehled podle toho, co od nejpopulárnějších odrůd můžete očekávat:

  • Chardonnay – plná vůně a příjemná kyselinka, hodí se téměř pro jakoukoliv příležitost,

  • Pálava – svěží a jemná, lehce sladká, vhodná k posezení s přáteli nebo pro ženu,

  • Rulandské šedé – plná chuť, voní po ovoci, dobrá volba k rybám a kořeněným jídlům,

  • Sauvignon – typická, výrazná vůně a chuť po koření, dobrá volba na grilovačku,

  • Tramín červený – sladká vůně i chuť, poslouží jako aperitiv i digestiv,

  • Veltlínské zelené – nabídne výraznou kyselinku a ovocné tóny, univerzální volba, kterou nikdy nic nezkazíte. 

Na co si dát pozor

Počítejte s tím, že kvalitní lahev nebude levná. Pokud tedy držíte v ruce něco, co je za podezřele nízkou cenu, nemůžete čekat gurmánský zážitek. 

Podívejte se na etiketu. Neměly by na ní chybět informace o původu – tedy kde byla lahev vyrobena a kým. Zároveň byste se měli dočíst i to, z jaké odrůdy pochází. Není nic neobvyklého, že se při výrobě sáhne po více odrůdách, ovšem v procesu je potřeba dosáhnout určité harmonie. Takovému vínu se říká cuvée.

Jestli chcete zhubnout, sáhněte raději po suchém bílém vínu. To obsahuje nejmenší množství zbytkového cukru. 

Vyhněte se mladým vínům, která mají na kontě už několik let. Tento typ by se měl vypít co nejdříve po výrobě, jinak přestává být dobré. 

Kolik vás to bude stát

Lahev pro běžnou příležitost, která uspokojí, stojí okolo 300 Kč. Když si připlatíte a zaplatíte za víno alespoň 500 Kč za lahev, máte jistotu skvělého požitku. Jestli hledáte kousek pro výjimečné příležitosti, nebojte se investovat a ukázat svým blízkým, že víte, jak se postarat o nevšední zážitek.

Registrace

Registrujte se a získejte řadu výhod.

Přihlášení

Nemáte ještě účet? Registrujte se

Zapomenuté heslo

Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.