Říká se, že k červenému vínu je třeba dozrát. Jak se vyznat ve všech těch odrůdách, cukernatosti a dalších ohledech? Poradíme, jak vybrat správnou lahev, i když tomu vlastně vůbec nerozumíte.
Asi nejjistější je vybírat podle odrůdy. Každá odrůda má trochu jinou chuť, aroma, ale i barvu. Právě v červených vínech se nejvíce projevují třísloviny (látky ze slupek a pecek hroznů, které ovlivňují chuť). Jejich výraznost dokonce dokáže ovlivnit i to, že klasické suché víno působí nasládle a ovocně.
Jemné červené víno s menším obsahem tříslovin: chutná sladce. Například Merlot, Frankovka, Modrý Portugal.
Mohutná, plná vína: pro zkušené, nechutnají každému, jelikož jsou hodně výrazná. Lze archivovat. Patří sem také vína typu cuvée, která vznikla scelením několika odrůd i ročníků. Mezi plná vína patří například Cabernet Sauvignon, Malbec, Primitivo.
Jestli chcete vybrat správnou lahev k hostině, podívejte se na náš článek Jak kombinovat vína s jídlem.
Barikované červené víno je kapitola sama o sobě. Nechává se tři měsíce zrát v sudech dubu (těmto sudům se odborně říká barik z francouzského barrique), odtud i název nápoje. Díky tomuto procesu získá nezaměnitelné aroma a specifickou chuť. Nejčastěji se barikuje odrůda Cabernet Sauvignon a Merlot.
Chuť barikovaného vína bývá vanilková, někdy čokoládová, karamelová nebo sladce kořeněná. Aroma připomíná dřevo, kávu a další. Není to pro každého, ale jestli chcete zkusit něco neobvyklého, jděte do toho.
Množství cukru má vliv na chuť produktu. Doporučujeme ji zkoumat po odrůdě. Suchá a polosuchá červená vína jsou sázkou na jistotu. Jsou o něco trpčí, právě proto, že nemají tolik sladkosti. Nebývají uměle doslazovaná, takže chuť je ryzí.
U sladkých červených vín je na místě opatrnost. Kvalitní sladká vína jsou zejména ta dezertní, která jsou poctivá a dražší. Je to dobrá volba zejména jako víno ke slavnostním příležitostem.
Obyčejná, levná sladká vína většinou obsahují spoustu umělého cukru. Tím se výrobce snaží maskovat špatnou kvalitu nápoje. Takové víno pravděpodobně za moc stát nebude.
Červené víno potřebuje trochu dozrát. Proto je dobré kupovat starší vína, mladým ročníkům se raději vyhněte. Mezi kvalitní červená vína patří zejména vyzrála a archivní vína.
S ročníky je to trochu ošemetné. Když vám chutnalo určitá lahev ročníku 2006, není záruka, že bude nápoj stejně dobrý i z ročníku 2010. Úrodu řídí příroda a člověk to nemůže 100% ovlivnit. Zároveň se chuť nápoje po čase mění a vyvíjí. Takže i chuť ročníku 2006 bude pravděpodobně po určité době trochu jiná, než když jste ji před pár lety ochutnali.
Co musí víno splnit, aby získalo označení s přívlastkem (slámová vína, výběr z hroznů, pozdní sběr)? Při jeho výrobě se využívají speciálně pěstované hrozny. Výsledek navíc prochází přísným hodnocením. Celkově jsou tedy tato vína kvalitnější a dražší.
Dále jsou k dostání tzv. jakostní a známková vína. Bývají uměle doslazovaná a jsou o stupeň méně kvalitnější. Stolní vína patří mezi nejméně kvalitní a nejlevnější.
Tip: Přečtěte si, kolik kalorií má červené víno.
Jedny z nejlepších vín produkuje Francie a Itálie. To samé platí o Španělsku a Portugalsku. Dále Česká republika, Rakousko nebo Bulharsko, Argentina, Německo, Chile nebo JAR.
Mladé červené víno bývá tmavě rubínové až fialové. Starší je zase do oranžova. Dejte si pozor na zákal. Nápoj musí být jasný, jiskrný, nikoliv zakalený. Takové víno obsahuje nežádoucí mikroorganismy.
Dobré víno pro běžné příležitosti seženete již okolo 300 Kč. Jestli se nejedná o nějakou významnou událost, není potřeba kupovat drahé lahve. Pokud ale chcete sobě i svým hostům dopřát nebo máte víno jako dárek pro někoho blízkého, počítejte s několikanásobně vyššími částkami. Pozor, vína k archivaci nemusí stát tisíce. Na hodnotě získají teprve u vás ve sklípku.
Registrujte se a získejte řadu výhod.
Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.