Jaké víno vybrat k huse? 7 tipů pro gurmány

Napsal 27.04.2023

Husa sice patří mezi drůbež. Její maso je ale mnohem tučnější a výraznější, než jsme zvyklí třeba u kuřete. Zároveň i chuťově bohatější. Pro kuchaře tedy představuje mnohem větší výzvu. Na druhou stranu, odměna je prostě sladká. A abyste husu pozvedli k dokonalosti, nezapomeňte ji podávat se sklenkou dobrého vína. Které vybrat?

Vybraná pochoutka i tradiční pokrm

Husa je v mnoha zemích tradičním jídlem, na kterém si lidé pochutnávají hlavně během svátečních událostí. 

U nás známe svatomartinskou husu. Ta se podává údajně proto, že svatého Martina prozradily husy kejháním v jeho úkrytu. Naštěstí se neschovával před nebezpečím, ale před tím, aby ho lidé zvolili biskupem. Jinde se zase dočtete, že tito ptáci rušili bohoslužby.

Druhou možností je, že se husa stala tradičním pokrmem na svatého Martina z praktičtějších důvodů – doba, kdy se před zimou porážely a oslavy svátku se překrývají. Husa se tedy tak nějak přirozeně stala oblíbeným pokrmem na svatomartinských trzích a poutích. 

Husa je svátečním jídlem také v Chorvatsku (zde mají vlastní obdobu svatomartinské husy s jedlými kaštany), Německu, Anglii, Dánsku, Rakousku i Číně.  

Jaké víno se hodí k huse?

U nás jsme zvyklí na husu pečenou až 12 hodin na sádle, s knedlíkem a zelím. Někdo preferuje bramborové lokše omaštěné husím sádlem. K huse samozřejmě patří i dobrý nápoj. Jak vybrat správné víno?

Tradice Svatomartinských vín sahá hluboko do minulosti, kdy na svátek svatého Martina vinaři skládali vinařské zkoušky a testovali svá vína. Pokud vše proběhlo ke spokojenosti přítomných, šlechtic vinaři obnovil smlouvu na další rok. 

Svatomartinská vína jsou svěží a ovocitá, zralá jen pár týdnů. Mají lehkou barvu i chuť a nižší obsah alkoholu. Pod značkou Svatomartinské najdete vína následujících raných odrůd: Veltlínské červené rané, Muškát moravský, Müller Thurgau, Modrý Portugal, Svatovavřinecké či Zweigeltrebe. 

Pokud pečete husu mimo sezónu nebo prostě nemáte po ruce pravé Svatomartinské víno, vyzkoušejte následující tipy. Při výběru vezměte v potaz specifickou chuť omáčky nebo nádivky, koření a dalších přísad.

Jednou z možností je zvolit suché bílé s výraznější kyselinkou, které je dobrým kontrastem k tučnému masu. Klíčem je hutnou chuť pokrmu spláchnout a vyvážit ji. V ústech tak vznikne příjemná rovnováha. 

Středně plná červená vína s vyváženou ovocností, tříslovinou a kyselostí jsou další skvělou volbou. Ale pozor na to, aby třísloviny nepřehlušily ostatní prvky. 

Další možností je vydat se zcela jiným směrem, a naopak zvolit víno, které se těžkému pokrmu vyrovná. Tedy nějaké silnější, vyzrálejší. Například Svatovavřinecké, Frankovka, Modrý Portugal, Rulandské modré a Cabernet Sauvignon.  

Možná jste už slyšeli, že se šumivé víno hodí jenom k lehčím pokrmům. Nemusí to tak nutně být. Záleží na preferencích každého a pokud je husa ve spojení se sektem nebo proseccem něco, co vás láká, vyzkoušejte to. Sáhněte po suché variantě, která vyváží tučnější husu a celkově celý kulinářský zážitek odlehčí. 

Pokud budete husu podávat na pikantní nebo kyselejší způsob (například se inspirujete v asijské nebo mexické kuchyni), zauvažujte nad sladším vínem. Pokud navíc budete k huse podávat i houby, sladší víno je skvělou volbou. 

Pozor ale na husu připravovanou na sladko (sladká marináda, glaze atd.). To už by mohlo být v kombinaci se sladkým vínem příliš. Zvolte raději víno s menším obsahem cukru. Například suché červené s ovocným nádechem. Více tipů najdete v našem článku Jak kombinovat vína s jídlem.

Registrace

Registrujte se a získejte řadu výhod.

Přihlášení

Nemáte ještě účet? Registrujte se

Zapomenuté heslo

Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.