Zajímá vás, jaký je rozdíl mezi šampaňským a proseccem? Co nejvíc uspokojí vaše chuťové buňky a po čem v obchodě sáhnout? Podívali jsme se na rozdíly ve výrobě, původu a ceně. Poradíme, jak se při nákupu nenachytat a poznat pravé šampaňské od toho falešného.
Šampaňským se nesprávně nazývá téměř jakékoliv šumivé víno, například i česká „Bohemka“. Každý znalec vína ale ví, že to je nesmysl. Šampaňské totiž pochází pouze z oblasti Champagne, kterou byste našli na severu Francie.
Není to jen nějaké snobské pravidlo, na kterém se bezdůvodně trvá. Naopak, má to svou logiku. Oblast Champagne má totiž jedinečné mikroklima a půdu, ve které je spousta vápníku. Nápoj se navíc nechává dozrát ve vápencových sklepích.
Jedná se o unikátní víno, které se vyrábí z odrůd Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay a jejich kombinací. Šumivé není proto, že by se do něj bublinky přidaly umělým způsobem.
Tento typický rys získává přirozenou cestou tak, jak dozrává v lahvích. Víno se stáčí do lahví, do kterých se přidává tirážní likér (směs cukru, kvasinek a starého vína). Následuje druhotné kvašení.
Nakonec se od ostatních vín odlišuje i svou cenou. Ano, je to jeden z dražších nápojů. Pokud vám někdo chce prodat lahev za 200 Kč, nejspíš pravé nebude. Nejlevnější lahve pravého šampaňského začínají okolo 600 Kč, ale spíš počítejte k 1000 Kč. Není nic neobvyklého, že za lahev šampaňského zaplatíte v řádech několika tisíců korun.
Šampaňské je královským nápojem, ideálním k oslavě výjimečných příležitostí. Nezáleží na tom, zda oslavujete narozeniny, svatbu nebo úspěchy v podnikání. Šampaňské pozvedne každou situaci a na vašem stole bude vždy tím pravým klenotem. Doporučujeme speciálně jako víno pro silvestrovský přípitek.
Na rozdíl od obecného přesvědčení, prosecco nemusí být nutně s bublinkami. Šumivá varianta a frizzante ovšem s přehledem patří mezi nejvyhledávanější.
Prosecco pochází z Itálie, konkrétně z regionů Veneto a Friuli. Vyrábí se z odrůdy Glera, která se původně nazývala Prosecco. Nějakých 14 let nazpět ovšem došlo ke změně v terminologii. A tak se dnes termínem Prosecco neoznačuje odrůda, ale samotný původ tohoto vína.
Prosecco získává své bublinky procesem druhotné fermentace v nerezových tlakových tancích. Tato metoda se označuje slůvkem charmat. Výroba není tak pracná jako u šampaňského (tam se užívá méthode champenoise neboli tradiční metoda), což se projevuje na ceně. Samotný proces zrání je kratší než u šampaňského, zhruba 2 měsíce.
Jak jsme zmínili, prosecco je cenově dostupnější než šampaňské. Dobrou lahev pořídíte okolo 200 až 300 Kč. Jak vybrat šumivé víno, které vám padne do noty? Na to jsme se podívali v samostatném článku.
Prosecco je oblíbené nejen samo o sobě, ale i jako přísada do mnoha osvěžujících drinků. Nenamícháte si bez něj Aperol Spritz, Bellini, Campari Milano, Berry Spritz a další letní stálice.
Toto hravé, šumivé víno vám okamžitě dodá pocit radosti a slavnostní nálady. Jeho osvěžující chuť a jemná perlivost okouzlí na první doušek. Prosecco je perfektní volbou pro každou příležitost – od romantického večírku až po oslavu se přáteli. S proseccem si můžete být jisti, že uděláte dojem na své hosty a užijete si nezapomenutelný zážitek.
Nemluvě o tom, že je nepostradatelnou přísadou do nejoblíbenějších letních koktejlů. Stačí zvolit správné sklenice na alkohol a máte to v kapse.Registrujte se a získejte řadu výhod.
Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.