Jak kombinovat víno a maso?

Napsal 19.10.2022

Párování jídla s vínem je disciplína pro skutečné gurmány. Existují nějaká pravidla, na která se můžete spolehnout. Odrazte se od nich a vydejte se prozkoumávat vlastní, nové kombinace, které vás zaujmou. Pro úplné začátečníky jsme připravili následující článek o mase a víně. 

Zlaté pravidlo říká, že maso s jemnější a méně výraznou chutí jde dobře dohromady s jemnějšími víny. A naopak, výrazné maso doplníme plnějším vínem. Nejde jen o samotné maso, ale i o způsob přípravy. Koření, další použité ingredience i příloha do výběru promlouvá. Takže, jak vybrat víno pro váš výjimečný večer?

Vašim cílem je vytvořit kombinaci, která se bude doplňovat. Víno by nemělo být příliš mdlé, aby nevyznělo do prázdna. Ale ani by nemělo chuť jídla zcela přebít. Zkrátka byste měli vytvořit harmonickou chuť. Dávejte si pozor na pálivé pokrmy a šumivá vína, bublinky pálivost umocňují.

Drůbeží maso

K bílému masu, typicky kuřecímu, je sázkou na jistotu nabídnout bílé. Zejména pokud je maso upraveno na lehký způsob. Vyzkoušejte například Pálavu. Pokud ale kuře vaříte v hutnější, třeba smetanové omáčce, nalijte lehčí červené víno, např. Rulandské modré. Smažené kuře vám zachutná s Veltlínským zeleným. Jestli chystáte velkou grilovačku, koukněte se na náš článek o víně ke grilování.

Krůta má maso tmavé i světlé, proto jestli bude výsledný pokrm spíše tučnějšího rázu, nerozpakujte se sáhnout po suchém červeném víně, třeba Rulandském modrém. Hutná kachna nebo husa si skvěle rozumí s Frankovkou a dalšími vyzrálejšími červenými víny. Pokud svým hostům nabídnete kuřecí salát, překvapte je chutným rosé.

Vepřové maso

Vepřové maso ochutnejte společně s mladším červeným vínem Modrý Portugal. Steak je skvělý s Cabernetem Sauvignon. Ovšem jestli ho připravujete grilované nebo pečené v troubě, zkuste suché, plné víno typu Veltlínské zelené nebo Rulandské šedé. Ke smetanové omáčce vyzkoušejte statné bílé víno typu Chardonnay. 

Hovězí maso

Opět hodně záleží na způsobu přípravy. Zatímco někdo si nejradši hovězí vychutná v podobě steaku, jiný preferuje hutné omáčky. Jestli tedy připravujete steak, kde bude hrát prim samo maso, a ne omáčka nebo těžká příloha, sáhněte po výrazném vínu s vyšším obsahem třísloviny. Například Frankovce. Cabernet Sauvignon vám zase pomůže změkčit tuk, a usnadní tak žvýkání, podávejte ho k prorostlejším druhům steakům.

Hovězí omáčky podávejte například s Pinot Noir. Klasika je víno z oblasti Burgundska, ale zkuste i suchá červená vína z moravských vinařství.

Zvěřina

Zvěřina je chuťově výrazná, stejně jako pokrmy z ní. Sáhněte po těžším, tělnatém víně, například Frankovce nebo Cabernet Sauvignon. Nebojte se koupit lahev staršího ročníku, těmto druhům vín to jedině prospívá a chuť bude o to vytříbenější. 

Jaké víno zvolit při vaření masa?

Pokud připravujete nějaký pokrm na víně, je dobré zvolit k pití stejný druh – může jít například o hovězí na víně, ale třeba i o italské rizoto s panenkou. Držte se rady, že vaříme jen s takovým vínem, které bychom si sami nalili. A neuděláte chybu.

  • Suchá a polosuchá vína používáme při vaření slaných pokrmů. Recept vám poradí, zda sáhnout po červeném nebo bílém. 

  • Ač se červené většinou používá pro červené maso, nemusí to být pravidlem. I takový kohout na víně se neobejde bez burgundského červeného.

  • Suchá bílá vína se používají hlavně pro drůbež, plody moře, ale i vepřové. Díky svěží chuti a aciditě je ideální na kratší vaření a minutky.

Dezertní vína (např. madeira) nebo portské se používá na drůbež, kachnu či perličku. Většinou ho přidáváme do smetanových omáček.

Registrace

Registrujte se a získejte řadu výhod.

Přihlášení

Nemáte ještě účet? Registrujte se

Zapomenuté heslo

Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.