Víno je nápoj starý jako sama civilizace. Dopřávali si ho již staří Egypťané nebo Řekové. A takový Hippokrates ho předepisoval jako lék. Ve středověku a novověku se víno a další výrobky z hroznů doporučovaly na střevní a kožní potíže. Jenže naši předkové rádi přikládali i pijavice, že? Tak kde je pravda? Podívali jsme se na zoubek tomu, jestli víno opravdu tělu a duši prospívá.
Na internetu se dočtete hotové chvalozpěvy na to, jak je víno úžasné. Je trochu obtížné oddělit zrno od plev. Musíte mít na paměti, že víno prospívá hlavně v menším množství a když se pije s rozumem. Nadměrná konzumace žádoucí není a může naopak uškodit. Orgánům, ale i psychice. To se týká nejen pití vína v těhotenství.
Odborníci vyzdvihují přínosy hlavně červeného vína. Tvrdí, že prospívá srdíčku. Obsahuje totiž antioxidanty a další látky, které mohou pomoci v prevenci proti kornatění tepen, tedy stavu, který zvyšuje riziko infarktu. Přesný mechanismus, jak to dělá, zatím nebyl s jistotou odhalený. Nicméně vědci poukazují na to, že červené víno nejspíš zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a chrání před tím špatným.
A u antioxidantů ještě chvilku zůstaneme. Obecně se o nich ví, že chrání buňky proti poškození a zánětům. Vysoký výskyt antioxidantů ve víně by podle některých měl snížit riziko Parkinsonovy choroby nebo Alzheimera.
V červeném víně se navíc ve větší míře nachází jeden antioxidant, kterému se říká resveratrol. Ten se běžně prodává ve formě doplňků stravy a najdete ho třeba i v kakau, borůvkách nebo moruších. Nejvíc koncentrovaný je ve víně červeném, ve víně bílém už méně (kvůli kratší době lisování).
Podle některých odborníků je tento antioxidant účinný v prevenci proti některým druhům rakoviny. Dále upravuje krevní tlak a podporuje imunitní systém a metabolismus. Vědci ho testovali přímo na virech a vypadá to, že by mohl potlačovat projevy virů jako jsou opary nebo chřipka.
To, že se víno v minulosti doporučovalo na problémy s trávením, jsme už zmínili. Měli v tomhle ohledu naši předci pravdu? Není to tak dávno, co se vědci rozhodli tuto praktiku podrobit odbornému zkoumání. A výsledek?
Červené víno by mohlo podporovat prospěšné střevní bakterie, a tedy zdravou střevní mikroflóru a trávení. Určitě jste už slyšeli, že na zdravé střevní mikroflóře stojí skoro celé zdraví jako celek (včetně psychické pohody a odolnosti proti stresu), takže to je dobrá zpráva!
My jsme se chtěli ale hlavně podívat na to, zda víno pomáhá proti stresu. To může mít hned dva ohledy – tak jednak podporuje mechanismy v těle, které si třeba neuvědomujeme. Ale které posilují odolnost vůči stresu. Třeba právě zdravý trávicí systém. V poslední době se lékaři hodně zabývají tím, jak střeva ovlivňují náladu a odolnost psychiky. A studie poukazují na to, že v této věci mají hlavní slovo. Navíc, antioxidant resveratrol podle vědců aktivuje v těle látky, které pomáhají redukovat stres a jeho dopady.
No a za druhé je víno alkoholický nápoj, který má mírné sedativní účinky. Tedy dokáže uklidnit tělo i mysl. Pokud ho spojíte s dobrou večeří nebo posezením u krbu s přáteli či partnerem, na vaší náladě se to jistě odrazí.
Ovšem pamatujte. K vínu je dobré přistupovat jako gurmán. Tedy jako někdo, kdo si ho chce vychutnat a ocenit. V alkoholickém nápoji byste nikdy neměli utápět své problémy a smutky. Jinak se může z dobrého sluhy rychle stát špatný pán.
Účinky vína vás nadchli a už přemýšlíte, jaké červené při příští návštěvě obchodu vyberete? Podívejte se na našeho rádce Jak vybrat víno.Registrujte se a získejte řadu výhod.
Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.