Zařizujete svatbu a už vám z toho jde hlava kolem? Vyhněte se stresu a přečtěte si našeho rádce, jak vybrat víno na svatbu. Podíváme se na to, podle čeho se při nákupu řídit a na co všechno byste měli myslet.
Každá slavnostní a společenská událost, ať už je to svatba nebo jakákoliv jiná příležitost, vyžaduje náležitý přípitek. A k tomu jsou vhodná právě šumivá vína. Doporučujeme suché odrůdy. Přípitek se provádí před hlavním chodem, a proto je vhodné vybrat něco lehkého a svěžího, co potěší nejen samotné hosty, ale hlavně jejich chuťové pohárky.
Na našem e-shopu v sekci Sekty, Prosecca, Champagne a Frizzante najdete bohatou nabídku šumivých vín. Champagne patří mezi kvalitní pití, které má však vyšší cenu. Levnější alternativu představuje Prosecco nebo moravské sekty. A jelikož se šumivá vína nedolévají, počítejte s množstvím jedna lahev pro osm hostů.
Jestli nevíte, jaká další vína vybrat, tak se řiďte svatebním menu. Jak párovat vína s jídlem jsme probrali v článku Jak kombinovat vína s jídlem. V zásadě platí, že k lehčím a méně kořeněným pokrmům naléváme suchá bílá nebo růžová vína. Jestli ale máte svatbu v létě, klidně jim dejte přednost i k hutnějším jídlům.
Bílé víno je klasika a v Čechách se pije nejčastěji. Oblíbené jsou hlavně lahve z Moravy. Využijte možnost koupit nápoj přímo z vinařství, například Vinařství Volařík, Vican nebo Nešpor a Rajský. Doporučujeme zejména suché a polosuché – hodí se k masu, salátům, sýrům i vegetariánským jídlům. To samé platí o růžových, která navíc příjemně osvěží. Oba typy je důležité dobře nachladit, není vhodné je podávat při pokojové teplotě.
Ve svatebním menu či pozdějšímu cateringu klidně prostřídejte několik odrůd. Nemělo by jich však být moc, obecně se doporučují maximálně tři druhy vína na svatbu. Příliš mnoho chutí nedělá dobrotu a hosté by neměli možnost nápoj důkladně vychutnat. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří Chardonnay, Tramín, Veltlínské zelené či Rulandské šedé – zejména do horkých letních dní jsou jako dělané.
A co červené? Jestli máte svatební hostinu až v pozdějších hodinách, kdy už nebude takové horko, není vůbec od věci zvážit i tento druh. Podřiďte výběr svatebnímu harmonogramu. Sednout si k večeru a vychutnat si sklenku červeného je příjemné zakončení náročného dne. Tím spíš, jestli víno podáváte k výraznějšímu pokrmu typu omáčka nebo kořeněné maso. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří Merlot, Cabernet Sauvignon nebo Pinot Noir.
Pamatujte ale, že červené víno nechutná každému. A tak jestli nemáte jistotu, že ho hosté budou pít, je lepší pořídit i nějaké bílé odrůdy nebo rosé. Vůbec nejjistější budete mít, když se od hostů informujete, jakému vínu dávají přednost. Jestli ale nemáte tu možnost a hostů je až příliš, řiďte se našeho návodu a chybu rozhodně neuděláte.
Jestli vám svatební hostinu zajišťuje skupina profesionálů, starost s výběrem sklenic vám odpadne. Není však na škodu si vše překontrolovat. Kdo se ve víně vyzná, nerad vidí, když se jeho oblíbený nápoj podává špatným způsobem. Jak na to? Poradíme v našem článku Jak vybrat sklenici na alkohol. Najdete tam tipy na správné sklenice na bílé, červené i šumivé.
Kromě toho, že musíte vybrat vhodné odrůdy, spočítejte si i kolik lahví bude potřeba. Není nic horšího, než když dojdou nápoje. Na svatbách to už tak bývá, že se sejde různorodý kolektiv, a tak se většinou pijí i jiné nápoje. Není proto nutné pořizovat tak velké množství. I tak ale počítejte s tím, že na jednu osobu přijde zhruba 1 lahev, tedy 0,7 litrů až 1 litr vína pro jednoho hosta.
Registrujte se a získejte řadu výhod.
Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.