V těhotenství se nemá pít alkohol – to není žádná novinka. Přesto když zabrousíte do diskuzí na internetu, dočtete se, že kdejaká maminka v těhotenství sem tam popíjela a její děti jsou v pořádku. Co na to říká věda? A jak to vyřešit při rodinných oslavách?
Existuje spousta studií, a ještě více prohlášení zdravotnických organizací, ve kterých se tvrdí, že žádné množství alkoholu není pro plod bezpečné. Pokud v těhotenství pijete alkohol, zvyšuje se riziko poškození dítěte – jeho fyzického zdraví i psychiky. Roste se také šance, že na svět přijde předčasně a s nízkou porodní váhou.
Největším strašákem je fetální alkoholový syndrom, který miminko poznamená na celý život. Ovšem následky mohou být i méně zřetelné a projevit se až po několika letech, například hyperaktivita, poruchy citového vývoje, problémy s komunikací, orgány, klouby a další. Riziko poškození plodu roste s mírou zkonzumovaného alkoholu. Čím víc a častěji ho pijete, tím spíš hrozí, že mu způsobíte újmu. Nebezpečné ale je i nárazové pití.
Existují lidé, kteří tvrdí, že jedna sklenka týdně nebo měsíčně dítěti neublíží. Dočtete se i názor, že 175 ml vína týdně, 50 ml nějakého destilátu nebo 0,5 l piva je v pořádku. Přesto je to risk, který nestojí za to podstupovat. Většina odborné veřejnosti se přiklání k tomu, že dítěti alkohol škodí i v malém množství. Proč? Určitě víte, že plod přijímá vše, co přijme matka. Alkohol putuje krevním řečištěm do placenty, odkud se dostane do krve plodu. Dítě tak dostává téměř stejnou koncentraci alkoholu, jako si dopřejete vy. Což je pro tak malého človíčka skutečně hodně.
Nebezpečný je alkohol zejména do 8. týdne, kdy si plod nevytváří jaterní enzymy, a tak ho nedokáže odbourat. Ovšem riziko platí i poté – alkohol poškozuje vývoj miminka a může mu nenávratně uškodit. Navíc se pitím zvyšuje riziko potratu. Pravdou ale je, že v druhém a třetím trimestru už je dítě více vyvinuté, a proto je některými odborníky toto období považováno za bezpečnější, co se občasné konzumace alkoholu týče. Nicméně si dávejte pozor v období před porodem. Podle lidové moudrosti může dojít sklenkou červené k vyvolání porodu.
Vědci dále doporučují přestat s pitím i v momentu, kdy se s partnerem rozhodnete, že chcete mít miminko. Snižuje totiž vaše šance na početí. A samozřejmě během kojení. Protože alkohol se dostává do mateřského mléka.
Pokud se vám stalo, že jste popíjela ze začátku těhotenství, o kterém jste netušila, nepanikařte a v případě pochybností věc prodiskutujte s lékařem. Než se vajíčko bezpečně usadí na správném místě, trvá to nějakou dobu, a do té chvíle mu tímto způsobem příliš ublížit nemůžete.
Jestli si chcete sem tam dopřávat víno v těhotenství, nejlepší bude, když to proberete se svým gynekologem. Skleničku jednou za čas možná povolí, tím spíš, jestli vám to udělá dobře na duši. Protože pohoda je pro vás i malého to nejdůležitější. To samé malý přípitek na rodinné oslavě. Nakonec, sklenici nemusíte vypít celou, ale jen symbolicky usrkávat.
Pamatujte, že víno obsahuje stejný alkohol jako najdete kdekoliv jinde. Jen ho je tam o něco méně než třeba v destilátech. Stále je to však ta stejná látka, která může miminku uškodit. Rozhodně tedy neplatí, že víno je neškodné, protože to není tvrdý alkohol. To samé pivo.
Jestli se chcete vyhnout nejistotě a mít svědomí čisté, zkuste nealkoholické víno, pivo nebo různé nealkoholické destiláty, které mnoho lidí ani nezná. Výrobci je dnes nabízí zcela běžně, protože je čím dál tím víc lidí, kteří se alkoholu zříkají, ale chtějí si pochutnat na dobrém pití. Víno bez alkoholu je neškodné, avšak zachovává si většinu prospěšných látek.Registrujte se a získejte řadu výhod.
Nezoufejte. Nové vám zašleme na e-mail.